Home | serwis pojazdów | Badanie techniczne pojazdów. Zmiany, wymagania, zakres i cena w OSKP.

Badanie techniczne pojazdów. Zmiany, wymagania, zakres i cena w OSKP.

Badanie techniczne pojazdów
Spis treści
Badanie techniczne pojazdów to obowiązkowa czynność, którą należy przeprowadzać regularnie chcą legalnie poruszać się pojazdem silnikowym po drogach publicznych. Odpowiednie przepisy określają, jaki zakres przeglądu okresowego jest wymagany dla konkretnego typu pojazdu. Założenie ustawodawcy było proste - obowiązek cyklicznego wykonywania badania technicznego w bardzo dużym stopniu wpływa na ich stan. To z kolei wprost przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach.
Warto jak najczęściej badać stan techniczny pojazdu, którym się poruszamy. Niektóre podzespoły bez trudu możesz kontrolować samemu. Warto zwrócić szczególną uwagę na elementy pojazdu, które wprost wpływają na bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Mowa o oświetleniu, układzie hamulcowym, zawieszeniu, układzie kierowniczym, napędowym, pneumatyce. Nieprawidłowe działanie, podejrzane odgłosy lub inne znalezione usterki powinny skutkować jak najszybszą wizytą w serwisie. Warto natomiast wiedzieć, że bez specjalistycznej wiedzy oraz zaawansowanych maszyn nie będziesz w stanie w 100% zbadać stanu technicznego swojego pojazdu. Z tego względu regularna wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także dobrym nawykiem.

Co to jest badanie techniczne pojazdu?

Przegląd okresowy, czyli inaczej mówiąc badanie techniczne, pozwala określić stan techniczny każdego pojazdu. Przepisy określają, jak często i w którym momencie należy wykonać przegląd pojazdu. W naszej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Mostki zajmujemy się wykonywaniem zarówno okresowych badań technicznych pojazdów, jak i pierwszym badaniem technicznym pojazdu.

 

Okresowe przeglądy techniczne wykonujemy dla takich pojazdów jak motorowery, motocykle, samochody osobowe i ciężarowe, autobusy, pojazdy specjalne, ciągniki rolnicze, przyczepy i naczepy oraz przyczepy rolnicze. W zależności od wieku posiadanego pojazdu należy wykonać obowiązkowe badanie techniczne po trzech latach (dla nowego samochodu), następnie po upływie dwóch lat. Dla pojazdów starszych, niż 5 lat przeglądy wykonujemy każdego roku.

 

Pierwsze badania techniczne pojazdów wykonujemy natomiast dla pojazdów sprowadzonych z zagranicy oraz dla pojazdów zgłoszonych do ponownej rejestracji po wcześniejszym wycofaniu ich z ruchu drogowego.

Dodatkowe badania techniczne pojazdów.

W przypadku niektórych pojazdów wymagane jest wykonanie dodatkowych badań technicznych. Poza zwykłym przeglądem pojazdu trzeba je wykonać między innymi dla samochodów, którymi w celach zarobkowych przewożone są osoby trzecie – na przykład taksówki, czy busy. Dodatkowe badania techniczne są również wymagane dla pojazdów posiadających instalację gazową. Również samochody przystosowane do nauki jazdy i wykorzystywane w tym celu muszą przejść dodatkowe badania poza standardowym badaniem technicznym.

Jeżeli Twój pojazd jest intensywnie eksploatowany przez dłuższy czas lub uczestniczył w stłuczce, kolizji wypadku – także zalecane jest wykonanie dodatkowego badania technicznego. W Serwis TIR mieszczącym się w Mostkach, możesz liczyć na pełen zakres badań technicznych dla każdego typu pojazdu. Na Twoje życzenie możemy także wykonać dodatkowe usługi, jak pomiar zbieżności kół, badanie grubości powłoki lakierniczej, test akumulatora i wiele innych. W razie wykrycia jakiegokolwiek problemu nie pozostawiamy właściciela samego – większość napraw wykonujemy na miejscu. W tym kompleksowy serwis opon i serwis samochodów ciężarowych. Czas oczekiwania na naprawę zwykle nie jest długi ze względu na wiele stanowisk serwisowych i liczną załogę naszego serwisu w Mostkach.

Badanie techniczne pojazdu przed długą podróżą lub przed zakupem samochodu.

Choć dziś większość nowoczesnych samochodów cechuje wysoka trwałość i niezawodność, czasami warto sprawdzić ich stan techniczny. Sytuacją taką może być na przykład przygotowanie się do długiej podróży. Niezależnie od tego, czy zamierzasz jechać w delegację, czy zabrać swoją rodzinę na wakacje, wykonanie profesjonalnego badania stanu technicznego pojazdu pomoże w dojechaniu do celu bez problemów i usterek. Warto je przeprowadzić szczególnie podczas wyjazdu poza granicę Polski, kiedy ewentualny koszt naprawy lub cena sprowadzenia pojazdu do kraju mogłyby być bardzo wysokie.

 

Niektórzy decydują się także na sprawdzenie w ten sposób pojazdu przed jego zakupem. Badanie techniczne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i przeprowadzone przez wykwalifikowanego mechanika może pomóc w ocenie stanu technicznego samochodu każdego typu. Koszt przeprowadzenia takiego badania jest jednocześnie niewygórowany, a cały proces trwa tylko kilkanaście minut. Tak krótki czas jest niezbędny do sprawdzenia wszystkich podstawowych układów samochodu, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drodze.

Przegląd okresowy w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Mostki i serwis pojazdów.

Centrum Serwisowe Mostki to zarówno Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów jak i miejsce, w którym naprawisz swój pojazd. Jeśli badanie okresowe lub dodatkowy przegląd techniczny wykryją zużycie jednego z elementów, naprawimy go na miejscu. Nasz serwis oferuje możliwość naprawy pojazdów, w tym przede wszystkim samochodów ciężarowych, w pełnym zakresie.

Zajmujemy się kompleksowym przeglądem i naprawą:

  • układu hamulcowego
  • układu pneumatycznego
  • instalacji elektrycznej
  • zawieszenia i układu kierowniczego
  • układu paliwowego
  • bieżnikowanie opon
  • układu wydechowego
  • silników i układu chłodzenia
  • serwisem naczep, przyczep (podłogi, plandeki, elementy mechaniczne)

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i grupie specjalistów zajmujemy się także diagnostyką komputerową. Jesteśmy profesjonalnym serwisem samochodów ciężarowych i innych pojazdów. Z tego względu zdecydowanie warto właśnie w naszym zakładzie przeprowadzić okresowe badanie techniczne pojazdu. Poza wykonaniem przeglądu możemy także kompleksowo zająć się przywróceniem Twojego pojazdu do należytego stanu technicznego, który zapewni bezpieczne, ekonomiczne i komfortowe poruszanie się po drogach.

Przepisy określające konieczność posiadania ważnych badań technicznych pojazdu.

Konieczność wykonania okresowego przeglądu technicznego pojazdu określają obowiązujące w Polsce przepisy. Odpowiedzialny za wykonanie badania technicznego jest właściciel pojazdu samochodowego, pojazdu wolnobieżnego, motoroweru, ciągnika rolniczego, czy przyczepy. Zakres i sposób przeprowadzenia badań technicznych opisano w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 26 czerwca 2012 roku. Wysokość opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów określono natomiast w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 29 września 2005 roku.

 

Badaniom podlegają również pojazdy zabytkowe, co jest w ich przypadku wymagane jeszcze przed pierwszą rejestracją w Polsce. Wymagane jest wtedy badanie co do zgodności z warunkami technicznymi.

 

29 listopada 2019 roku w życie weszło także rozporządzenie Ministra Infrastruktury o konieczności odczytu drogomierza – zapisanie przebiegu pojazdu. Takie działania mają na celu zapobieganie oszustwom polegającym na podawaniu nieprawidłowego przebiegu używanego pojazdu, co ukrywa prawdziwy stan pojazdu.

 

Badania techniczne pojazdów o DMC do 3,5 tony można wykonać w podstawowej stacji kontroli pojazdów. Wszystkie pojazdy mogą natomiast wykonać przegląd techniczny na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Do tej drugiej grupy zalicza się nasza stacja w Mostkach.

Zakres okresowych badań technicznych.

W trakcie przeprowadzania badania technicznego pojazdu, diagnosta sprawdza oświetlenie, stan techniczny opon i ciśnienie w oponach, układ hamulcowy i kierowniczy, a także zawieszenie, podwozie i nadwozie. Sprawdzeniu podlegają miejsca odpowiedzialne za bezpieczeństwo pojazdu, także wzmocnienia chroniące w razie zderzenia. Przegląd techniczny wymaga sprawdzenia niezbędnych dokumentów, zgodności numerów rejestracyjnych i numeru VIN pojazdu. Diagnosta weryfikuje także skład spalin. Emisja spalin musi mieścić się w ustalonych normach.

Zmiany w wymaganiach dotyczących badania technicznego pojazdu w 2022 roku.

W 2022 przepisy dotyczące przebiegu badania technicznego zostały znowelizowane. Zmiany nie są jednak duża, a raczej kosmetyczne. Diagnosta powinien wykonać kilka dodatkowych czynności w stosunku do 2021 roku. Zmiany dotyczą sposobu archiwizacji materiału zdjęciowego przez stację kontroli pojazdów. W trakcie badania wykonywana jest seria zdjęć samochodu, wskazujących na jego stan techniczny i uwidaczniających cechy pojazdu. Stacja kontroli pojazdów musi przechowywać je przez co najmniej 5 lat. Zdjęcia muszą być też opisane datą i godziną ich wykonania.
Te zmiany mają na celu zapobieganie fikcyjnym przeglądom technicznym pojazdów. Także dopuszczenie do ruchu samochodu niespełniającego wymagań będzie teraz niemożliwe.

Ile kosztuje zrobienie przeglądu technicznego? Koszt badania technicznego samochodu.

Koszt przeglądu technicznego dla samochodu ciężarowego to 135 złotych (od 3,5 do 16 T DMC) lub 176 złotych (powyżej 16 T DMC). Badanie okresowe naczepy o DMC ponad 6 ton to koszt 177 złotych. Autobusy umożliwiające przewóz więcej, niż 15 osób możesz natomiast zbadać w cenie 199 złotych.
W przypadku samochodów osobowych koszt wykonania badania technicznego wynosi 99 złotych. Badanie dla samochodu posiadającego instalację gazową (LPG lub CNG) kosztuje natomiast 162 złote. Motocykl przebadamy za 63 złote, natomiast motorower – 51 złotych.
Koszt przeglądu okresowego przyczepy (innej, niż lekka) wynosi 79 złotych. Cena za przegląd techniczny ciągnika rolniczego wynosi 62 złote.
Powyższe ceny są cenami ustawowymi określonymi w przepisach obowiązujących na terenie Polski. Cena jest taka sama we wszystkich stacjach kontroli pojazdów.

Co grozi za brak badania technicznego pojazdu?

Nie można poruszać się pojazdem bez ważnego badania technicznego.Jeszcze w poprzednim roku groził za to mandat w wysokości od 20 do pięciuset złotych. W 2022 przepisy związane z wysokością mandatów zmieniły się, a kwoty mandatów znacząco wzrosły.
Dziś poruszanie się po drogach publicznych pojazdem bez aktualnego przeglądu technicznego skutkuje nałożeniem mandatu w wysokości co najmniej 1500 złotych.Do dodatkowo kierowca otrzyma 1 punkt karny. Wysokość mandatu może być jednak nawet dwukrotnie wyższa. Wtedy też zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny pojazdu. Zostanie oddany dopiero po wykonaniu badania technicznego z pozytywnym jego wynikiem.

Gdzie wykonać badanie techniczne pojazdu?

Koszt wykonania badania technicznego jest taki sam we wszystkich stacjach kontroli pojazdów w Polsce. Z tego względu warto powierzyć swój pojazd wykwalifikowanym specjalistom posiadającym nowoczesny sprzęt. Nasze Centrum Serwisowe Mostki zlokalizowane jest wzdłuż popularnej trasy. Znajdziesz nas u zbiegu drogi szybkiego ruchu S3 Gorzów Wielkopolski-Zielona Góra i autostrady A2 w jej zachodniej części.
Poza możliwością wykonania okresowego przeglądu swojej ciężarówki lub innego pojazdu, możesz także zlecić nam inne usługi. Zajmujemy się kompleksowym serwisem pojazdów, w tym sprzedażą i wymianą opon, klimatyzacją i całą mechaniką pojazdów. Jeżeli podczas wykonywanego przeglądu technicznego znajdziemy jakiekolwiek usterki, możesz liczyć na ich szybką naprawę. Duża ilość stanowisk serwisowych i liczna załoga sprawiają, że serwis zwykle przebiega sprawnie. W czasie badania technicznego i podczas ewentualnych napraw możesz zaczekać w przeznaczonym dla naszych klientów pomieszczeniu.

Scroll to Top